Teatrul Jean Bart Tulcea

TEATRUL JEAN BART TULCEA

Alecsandru DUNAEV

Informații personale:

  • Data nașterii: 24 09 1991
  • Naționalitate: rusă
  • Cetățenie: română
Roluri la Teatrul ”Jean Bart”:
  • ”D-ale carnavalului”, de I.L. Caragiale, regia, Dan CHIRIAC - Iordache
  • ”Oscar și tanti Roz”, de de Eric Emmanuel Schmitt, regia Ion SAPDARU - Oscar
  • ”Serpentina”, de Tankred Dorst, refia Francis BUCUR - Anton
  • ”Poche”, de Georges Feydeau, regia Valentin POTRIVITU

Experiență profesională:

  • Abram în “Clasa noastră – poveste în XIV lecții” de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu, Teatrul Foarte Mic, București (producție UNATC 2012)
  • Soldatul în ”Hora iubirilor” de Arthur Schnitzler, regia Vlad Popescu, Teatrul Municipal ”Ariel” , Rm. Vâlcea
  • Iordache în ”D’ale carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Dan Chiriac, Teatrul ”Jean Bart”, Tulcea
  • Ipistatul în ”D’ale carnavalului” de I. L. Caragiale, regia Aurel Palade, Teatrul Municipal “Ariel”Rm. Vâlcea, 2013
  • Lysander în “Visul unei nopţi de vară” de W. Shakespeare, regia Aurel Palade, Teatrul Jean Bart, Tulcea, 2013
  • Duniașa în “Căsătoria” dupa N.V.Gogol, regia Aurel Palade, T.M. Ariel Rm. Valcea,  2013
  • Trofimov în “Livada de vișini” de A.P. Cehov, regia Aurel Palade, T.M. Ariel, Rm. Valcea, 2012
  • Robderouă în Țara lui Gufi de M. Vișniec, regia Aurel Palade, T.M. Ariel, Rm. Valcea, 2012
  • Caliban în “Furtuna” de W. Shakespeare, regia Andrei Raicu, UNATC 2012
  • Ivanov, în “Ivanov” de A.P. Cehov, regia Andreea Vulpe, UNATC 2011
  • Platonov, în “Piesă fără titlu” de A.P.Cehov, regia Mihaela Bețiu, UNATC 2011
  • Cliff în “Privește înapoi cu mânie” de J. Osborne, regia Andreea Vulpe, UNATC 2011
  • Sublocotenentul în “Woyzeck” de G. Buchner, regia Aurel Palade, Teatrul Jean Bart Tulcea 2010
  • Demetrius în “Visul unei nopți de vară” de W. Shakespeare, regia Ion Dore, Teatrul Jean Bart Tulcea 2009

Educație și formare:

  • 2014-2016 -    Universitatea din București 
  • Facultatea de limbi și literaturi străine
  • Master “Studii Culturale Slave”
  • 2010-2013 -    UNATC “I.L. Caragiale”, București
  • Facultatea de Teatru, specializarea -  ACTORIE
  • 2006-2010 -    Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Tulcea.
  • Profil – “real”, specializarea - “matematică-informatică”

Alte activități:

  • 2009- Premiul pentru interpretare masculină la Festivalul internațional de teatru pentru elevi “George Constantin” , București
  • 2007 – Premiul al II lea la Olimpiada Națională de lb. Rusă maternă, Constanța
  • 2006 – Premiul cel Mare pentru cel mai bun spectacol – festivalul internațional de teatru “TRAGOS”, Tulcea
  • 2006 – Mențiunea I la Olimpiada Națională de lb. Rusă maternă, Caransebeș
  • 2005 – Premiul al II lea la Olimpiada Națională de lb. Rusă maternă, Iași
  • 2004 – Mențiunea a IIa la Olimpiada Națională de lb. Rusă maternă, Tulcea